Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır?

Tansiyon Aletleri Nasıl Kullanılır

Tansiyon aletleri nasıl kullanılır bunu açıklamadan önce tansiyon aletleri nedir bunlardan biraz bahsedelim. Tansiyon aletleri kişilerin tansiyonları kontrol etmek için kullanılan aletlerdir. Birbirinden farklı onlarca tansiyon aleti vardır fakat neredeyse hepsinin kullanımı aynıdır. Medikal firmalardan temin edebileceğiniz bu aletler sayesinde gün içerisinde dilediğiniz zaman tansiyonunuzu ölçebilir ve sağlığınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Tansiyon aletleri neredeyse her evde bulunur ve gün içerisinde defalarca kez kullanılır. Eğer evinizde herhangi bir tansiyon aleti yoksa hemen bir medikal firmasına giderek satın almalısınız. Lafı daha fazla uzatmadan gelin tansiyon aleti nasıl kullanılır birlikte göz atalım.

Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır

Tansiyon aleti nasıl kullanılır bunun hakkında bilgi vermeden önce sizlere tansiyon ölçerken nelere dikkat etmeliyiz bunlardan bahsedelim. Aşağıda maddeler halinde tansiyon ölçerken dikkat etmeniz gerekenler yazmaktadır;

 • Tansiyonunuzu her gün aynı saatte ölçmelisiniz. Böylece düne ve önceki günlere göre tansiyonunuz hakkında net bir bilgi edinmiş olursunuz.
 • Tansiyon ölçmeden yaklaşık yarım saat önce sigara, alkol, çay ve kahve tüketmediğinizden emin olun. Çünkü bu besinler tansiyon değerinizde değişkenliğe neden olur.
 • Ölçümden önce 5 ya da 10 dakika dinlenin. Bütün ölçümlerinizden önce bu dinlenmeyi aynı sürede yapmaya özen gösterin.
 • Eğer aynı anda birden farklı kez ölçüm yapmak istiyorsanız ölçümler arası 4-5 dakika fark bırakın. Böylece daha net sonuçlar alabilirsiniz.

Yukarıdaki maddelere uyduktan sonra gelin birlikle tansiyon aleti nasıl kullanılır ve tansiyon nasıl ölçülür her iki başlığa da göz atalım.

 • Herhangi bir sandalye, koltuk veya kanepeye oturun ve vücudunuzu rahatlatın.
 • Eğer bileğinizde saat vb. aksesuarlar takılıysa bunları tansiyon ölçmeden önce çıkarın.
 • Ayaklarınız paralel olarak zemine koyun. Burada bacak bacak üstüne atmamanız ve bağdaş kurmamanız oldukça önemlidir.
 • Tansiyon aletini omzunuzla dirseğiniz arasına yerleştirin.
 • Tansiyon aletinin çıkış borusu bileğinize doğru olmalıdır.
 • Daha sonra tansiyon aletinizi açın ve kalp tuşuna basın. Bazı tansiyon aletlerinde start tuşu bulunur. Direk start tuşuna da basabilirsiniz.
 • Tuşa bastıktan sonra kolunuza taktığınız aparat (manşon) şişmeye başlayacaktır. Bu esnada kimseyle konuşmamalı ve olabildiğince sabit durmalısınız. Bu durum tansiyonunuzu doğru ölçmek için en önemli davranışlardan birisidir.
 • Daha sonra ölçüm sonucu ekrandan öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları tek tek okuyup uygulayarak tansiyon aleti nasıl kullanılır ve tansiyon nasıl ölçülür öğretmiş olursunuz. Medikal mağazalarından kolaylıkla temin edebileceğiniz tansiyon aletlerini alırken oradaki çalışana nasıl kullanıldığını da sorabilirsiniz. Tansiyon aletleri her ne kadar farklı çeşitlerde bulunsa da ölçülürken izlenmesi gereken adımlar neredeyse aynıdır. Tansiyon aleti alırken dijital olanları almanız kullanım açısından sizleri daha az zorlayacaktır. Bunun nedeni tüm verilerinizin ekranda otomatik olarak yazmasıdır. Manuel ve elle şişirilenlerde ise saat benzeri ibreden tansiyonunuzu öğrenmeniz gerekmektedir ve ölçüm sonuçlarını ibreden okurken hatalar yapabilirsiniz.

 

İnnecioğlu Medikal firmasına giderek çeşitli tansiyon aletlerine göz atabilir ve kullanım açısından size uygun olan tansiyon aletini alabilirsiniz. Hatta firma içerisinde ihtiyacınız olan diğer medikal aletlerini de alabilirsiniz. Yıllardır medikal alanında hizmet veren İnnecioğlu firması hastanelere, hastalara ve medikal malzemeye ihtiyaç duyan herkese kaliteli hizmet vermekte ve vermeye devam etmektedir. Sizler de vakit kaybetmeden firmaya giderek ihtiyacınız olan ürünler tek bir yerden temin edebilirsiniz.


Whatsapp Destek

İnnecioğlu Medikal

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?