Tekerlekli sandalye çeşitleri nelerdir?

Konya’da Acil Medikal Firması

Trafik kazası veya herhangi diğer kazalar nedeniyle geçici veya kalıcı yürüme engeli bulunanlar tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçlarını da yaşadıkları yerde bulunan medikal firmalarından temin etmektedirler. Konya ilinde yaşayanlar medikal malzeme ihtiyaçlarının büyük bir kısmını İnnecioğlu firmasında karşılamaktadır. Konya’da yaşıyorsanız sizler de bu firmaya giderek tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Aşağıda sizler için çeşitli tekerlekli sandalyeler hakkında bilgiler verdik.

  1. Ev Tipi Tekerlekli Sandalyeler

Ev tipi tekerlekli sandalyeler standart büyük tekerlekli sandalyeler yerine küçük tekerleklere sahiptir. Bu sandalyelerde hasta bir hasta bakıcı veya yakını tarafından taşınır ve istediği yere götürülür. Genellikle geçici süre sakatlığı bulunan ve sürekli olarak yanında birisinin bulunduğu hastalar için tercih edilmektedir. Hastalar ev tipi tekerlekli sandalyeler ile kendileri hareket edemezler ve oldukları yerlerde kalırlar. Bunun önüne geçmek için de sürekli olarak birilerinin bu hastaların yanında olması gerekmektedir. Eğer geçici süre yürüme engeli bulunan (bacağı, ayağı kırık kişiler) bir hasta tekerlekli sandalye alacaksanız bu sandalye sizin işinizi görecektir.

  1. Devlet Ödemeli Tekerlekli Sandalyeler

Devlet ödemeli tekerlekli sandalyeler ücretinin bir kısmının devlet tarafından ödendiği sandalyelerdir. Birçok kişi bu sandalye ücretinin tamamının devlet tarafından ödendiğini düşünmektedir. Fakat bu durum oldukça farklıdır. Tekerlekli sandalyeler ile ilgili SGK’nın sunduğu şartları yerine getiren kişilerin sandalyenin sadece belirli bir kısmı devlet tarafından ödenir. Bu ücret tekerlekli sandalyenin çeşidine göre değişmektedir. Fakat yaptığımız bir araştırmaya göre ortalama olarak şu bilgiler yer almaktadır;

  • Akülü sandalye için: 2.200 TL
  • Normal tekerlekli sandalye için: 300 TL
  • Ek özellikleri bulunan motorsuz tekerlekli sandalyeler için: 550 TL

Devlet yardımı yapılmaktadır. Gerekli olan şartları SGK’dan öğrenebilirsiniz.

  1. Rolatörler

Rolatörler Yürümede güçlük çeken ve yürüme zorluğu yaşan kişiler tarafından kullanılan yürümeye yardımcı olan bir sandalyedir. Yürümeye yardımcı olan bu aletler yorulduğunuz zaman oturarak dinleyebileceğiniz bir oturma bölümü de bulundurur. Rolatörler esnek tekerlekleri sayesinde 4 yana kolayca hareket etmekte ve yürüme zorluğu çeken kişileri istedikleri yere zorlanmadan götürmeye yardımcı olur. Normal tekerlekli sandalyeler yerine kullanılan bu sandalyeler geçici yürüme zorluğu ya da engeli bulunan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Fiyat olarak da oldukça uygun olan Rolatörler günümüzde yaşı ilerlemiş kişiler tarafından sık sık kullanılmaktadır. Önceden baston yardımıyla yürüyen yaşlılarımız artık bu sandalyeler ile daha kolay hareket etmektedir.

 

Yukarıda sizler için ev tipi tekerlekli sandalyeler başta olmak üzere birden fazla sandalye hakkında bilgiler verdik. Verdiğimiz bilgiler içerisinde tekrar hatırlatmakta fayda var ki devlet ödemeli tekerlekli sandalyeler ücretsiz değildir ve devlet sadece belirli bir miktarını karşılamaktadır. Bu durum birçok kişi tarafından yanlış anlaşılmakta ve bu sandalyeleri ücretsiz olarak talep etmektedirler. Son olarak Rolatörler yürüme zorluğu çekenler için hayat kurtarıcıdır ve yaşlı genç herkes tarafından kullanılmaktadır. Eğer Konya ili içerisinde yaşıyorsanız tüm bu tekerlekli sandalyeleri İnnecioğlu Medikal firmasından temin edebilir ve yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.


Whatsapp Destek

İnnecioğlu Medikal

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?